A szellőző vakolat alkalmazása elengedhetetlen a vízszigetelés után!
Ez a procedúra nem időhöz kötött, de igazán hatékony csak akkor lehet a felújítás, ha a korábbi, salétrommal és más sókkal szennyezett vakolatot lecseréljük. Ezenkívül fontos megjegyezni, hogy a penészes, salétromos fal nemcsak esztétikailag problémás, hanem kellemetlen szagokat is okozhat, és negatív hatással lehet az egészségre.
A szellőző vakolat készítése általában néhány nappal a szigetelés után megkezdhető.
Ezek a vakolatok nagy páraáteresztő képességgel rendelkeznek, ami jelentősen felgyorsítja a fal száradási folyamatát. Kifejezetten vizes és nedves falakra tervezték, így nem kell hetekig vagy hónapokig várni, amíg a fal teljesen megszárad.
Az épület szigetelésének elkészítése után szükséges a falazatok salétrommentesítése!
Az épület falazata (vakolata) a kapillárison keresztül a nedvességet felszívta. A vízben lévő ásványi sók az épület falazatában, valamint vakolatában a higroszkópikus tulajdonságuk révén roncsolást végeznek, ezért szükséges a felázott, felvizesedett vakolatot eltávolítani, a nedvesedési vonal + 70 cm ráhagyással.
A vakolat leverés után a falfelületét meg kell tisztítani, a megtisztított falfelület sótalanítani kell. A sótalanítás után hidrofóbizált légpórusos vakolat kerül felhordásra, ami biztosítja a falfelület kipárolgását, a falban lévő sók elraktározását. Erre a vakolatrendszerre azért van szükség, mert a sima normál vakolat nem képes a falban lévő ásványi sóknak ellenállni, így száradás után is károsodhat. A hidrofóbizált légpórusos vakolat előnye, hogy a fal felületén kipárolgó ásványi sókat elraktározza, megkötés, megszilárdulás után hidrofób (nem képes a környezetéből nedvességet magába szívni).
A légpórusos vakolat cseréhez szükséges a helyiségek megfelelő szellőzésének biztosítása. Amennyiben a szellőztetés nem megoldható akkor párátlanító készülék használatát javasoljuk.
Az elkészített, megszilárdult légpórusos vakolatra minden esetben csak lég- és páraáteresztő festés vagy felületképzés alkalmazható.